воскресенье, 1 августа 2010 г.

Вишитий рушник

Актуальність обраної теми пояснюється тим, що вишитий рушник на стіні - давній український народний звичай. Не було, здається, ніякого на Україні житла, якого не прикрашали б рушниками. Хоч би як довелося їм убого жити, а все ж естетична принада завжди знаходила місце в приміщеннях - хай то була одинока хата вдови або затісне багатодітні житло, пріземістае мазанка на півдні України або курний будинок поміщика - всюди палахкотіли багатством кольорів рушники. Дім без рушників, казали в народі, що родина без дітей. Рушник з давніх часів символізував не тільки естетичні смаки, воно був своєрідною візиткою, а якщо точніше - обличчям житла, потім і господині. Про те скільки і які були рушники, створювалася думка про жінку, її дочок. Ніщо, здається, так предметно й точно не характеризувало жіночу вправність, майстерність, зрештою охайність і працьовитість, ніж ці вишиті рукотвори. Вони завжди були на людях, розкривалися мистецьким багатством, оцінювалися справжніми цінителями.

Вишитий рушник створював настрій, формував естетичні смаки, був взірцем людського працьовитості. Згадаємо про утилітарне призначення: з рушнікм, як і хлібом, приходили до породіллі, віддавали честь появи немовляти в родині, з ним гадали в далеку дорогу батька, сина, чоловіка і коханого, одружили дітей, зустрічали рідних і гостей, проводжали людину в останній шлях, їм прикривали хліб на столі. Хліб і рушник - вічні людські символи. Хліб-Сіль на вишитому рушнику були високою ознакою гостинності українського народу. Кожному, хто приходив з чистими помислами, підносили цю давню святиню: прийняти рушник, поцілувати хліб символізувало духовну єдність, злагоду, глибокий шана тим, хто надав її.

Вишитий рушник на Україні - здавна неодмінний атрибут традиційних народних свят. Важливі події в житті народу ніколи не обходилися без рушників. Вишитий рушник завжди був знаком гостинності, на ньому піднімали дорогим гостям хліб-сіль; на рушниках приймали новонароджених, а також проводжали людину в останню путь. Під час будівництва нового будинку рушниками піднімали сволок, а потім дарували їх будівельникам. Без рушників не обходилося й весілля. Рушник, на який ставили молодят, був запорукою вірності. Рушником зв'язували руки молодим, бажаючи їм щасливої, міцної родини.

Кожна молода дівчина готуючи собі придане, вишивала багато рушників, сорочок, бо за їх кількістю, красою та складності візерунка оцінювали працьовитість нареченої.

Рушник дарувала мати сину в дорогу на щастя в новому житті. Його берегли як пам'ять про батьківський дім, про дитинство.

Калина - дерево українського роду. Ягоди калини червоні, що символізує безсмертя роду. Дуб і калина - символ краси і сили, але сили незвичайної, краси надзвичайною.

Дуб - священне дерево, втілення Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, життя.

Символіка винограду відкриває нам радість і красу утворення сім'ї. Сад-виноград - це життєва нива, на якій чоловік сіяч, а дружина повинна ростити і оберігати дерево їхнього роду.

Лілія - символ дівочої чистоти і невинності, жіночої енергії. Крім квітки в орнаменті, звичайно, присутня листок і пуп'янок, які утворюють композицію зародження, розвитку і безперервності життя.

Узори з трояндами вишиваються за законами рослинного орнаменту, що означає безперервне сонячне рух з постійним оновленням.

Хміль - дуже близький до символіки води й винограду, він несе в собі значення молодості, любові. Можна сказати, що узор хмелю - весільний символ. Узори, що нагадують листя хмелю, відносяться до молодіжної символіки.

Соловей та зозуля вишиваються на дівочих рушниках. Цих птахів часто мали в своєму розпорядженні на гілці калини, що символізує продовження роду.

Павичі дуже важливі птиці, вони розсілися на весільних рушниках і часто над ними розташований вінок або вінець. Павич - це жар-птиця, що несе в собі сонячну енергію життя, тому вона птиця сімейного щастя.

Молодят символізують соколи, голуби та півні. Характерною рисою весільного рушника є розташування птахів голівками один до одного. Вони або тримають в дзьобику ягоду калини, або сидять у коріння дерева - символу нової сім'ї.

Ластівка-цей птах завжди несе добрі вісті. Саме вона піклується про те, щоб людина не пропустив сприятливої пори для створення сім'ї та зміцнення господарства.

Комментариев нет:

Отправить комментарий